Dacă 7 lalele și 5 trandafiri costă 46 de lei, iar 4 lalele şi 7 trandafiri costă 47 de lei, determină: a) prețul unei lalele; b) prețul unui trandafir.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
7 lalele ...................... 5 trandafiri ...................... 46 lei x 4
4 lalele ...................... 7 trandafiri ...................... 47 lei x 7
_____________________________________________
28 lalele ................... 20 trandafiri .................... 184 lei
28 lalele ................... 49 trandafiri .................... 329 lei
_____________________________________________
/ ................... 29 trandafiri ................... 145 lei
145 lei : 29 = 5 lei (un trandafir)
5 lei x 5 = 25 lei (5 trandafiri)
46 lei - 25 lei = 21 lei (7 lalele)
21 lei : 7 = 3 lei (o lalea)
Răspuns: a) 3 lei
b) 5 lei
* Sper că te-am ajutat! *
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă