Matematică, întrebare adresată de Jianu00, 8 ani în urmă

Dacă două kilograme de mere și 5 kg de pere costa 19 RON iar 5 kg de mere și 10 kg de pere costă 40 RON Cât costă 1 kg de mere și cât costă 1 kg de pere​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Utilizator anonim
2

Răspuns:

2 kg mere...5kg pere...19 lei |×2

5kg mere...10 kg pere..40 lei

Explicație pas cu pas:

4 kg mere..10 kg pere...38 lei

5 kg mere..10 kg pere..40 lei

Scădem din a doua egalitate pe prima:

1 kg mere....40-38= 2 lei

2×2+5 kg pere= 19 lei

4+ 5kg pere= 19 lei

5 kg pere= 19-4= 15 lei

1 kg pere= 15: 5= 3 lei

Deci 1 kg mere= 2 lei

1 kg pere= 3 lei

Răspuns de purplecat7
1

Răspuns:

2 RON 1 kg de mere

3 RON 1 kg de pere

Explicație pas cu pas:

înmulțim 2kg de mere și 5 kg de pere cu doi

4kg de mere și 10 kg de pere = 38 RON

1. 40-38=2 RON - 1kg de mere

2. 8+10x=38

   10x=38-8=30

   x=30:10

   x=3         3 RON 1 kg de pere

Alte întrebări interesante