dacă mat Ema și Tică ar cumpăra de la expoziția invenții și inventatori șase ilustrate și două pliante ar plăti 32 RON dacă ar cumpăra șase ilustrate și șapte pliante ar plăti cu 50 RON mai mult cât costă un pliant Cât costă o ilustrată
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Notam cu i - pretul unei ilustrate
p - pretul umui pliant
6i + 2p = 32 => 6i = 32-2p
6i + 7p = 82 => 6i = 82-7p
32 - 2p = 82 - 7p
5p = 50
p = 10RON
Pliantul costa 10RON.
6i + 20 = 32
6i = 12
i = 2RON
Ilustratele costa 2RON.
Cu placere :D
Alte întrebări interesante
Informatică,
8 ani în urmă
Informatică,
8 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă