Matematică, întrebare adresată de andreea29rs, 10 ani în urmă

Dau 100 de puncte celui care imi rezolva problema:

Pentru 3 litri de ulei,2kg de malai si 5kg de rosii s-a platit suma de 36 de lei.Stiind ca un litru de ulei costa 4,95 lei,iar un kilogram de rosii costa 3,25 lei.Calculati pretul unui kh de malai.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de peco
0
faci cu regula de 3 simpla : 2 L ulei.....4,95 lei
                                        2kg malai......x lei
                                        ---------------------------
                                      x=(4,95*2)/2 =>simplifici 2 cu 2 si iti da 4,95....

si inmultesti fiecare pret cu cantiatea  
asta e tot

Alte întrebări interesante