De Crăciun, pentru a face o donație unui orfelinar, elevii claselor a IV-a au cumpărat 4 jocuri de construcții și 5 jocuri puzzle, în valoare de 820 lei, iar elevii claselor a III-a au cumparat 2 jocuri de construcții și 4 jocuri puzzle, în valoare de 518 lei. Cat costa un joc de construcții? Dar un joc puzzle?
Vă rog, prin metoda comparației. Dau 70 p.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns:
72 de lei costă un puzzle
115 lei costă un joc de construcții
Metoda comparației
4 j construcții..... 5 puzzle... 820 lei
2 j construcții..... 4 puzzle.... 518 lei /×2
=>
4 j construcții.... 5 puzzle.... 820 lei
4 j construcții.... 8 puzzle.... 1036 lei
=>
Ne rămâne :
8-5 =3 jocuri puzzle
Care costă
1036 - 820 =216 lei
Cât costă un joc puzzle ?
216 :3 =72 lei
Cât costă 4 jocuri puzzle ?
4 ×72 =288 lei
Cât costă 2 jocuri de construcții ?
518 - 288 =230 lei
Cât costă un joc de construcții ?
230 :2 =115 lei
Răspuns:
c- jocuri de construcții
p- jocuri de puzzle
4c+5p=820
2c+4p=518
4c...................5p.......................820
2c...................4p.......................518
Înmulțește cu 2 al doilea rând pentru a avea 4c la ambele.
Vei obține:
4c...................5p.......................820
4c...................8p.......................1036
Cum numărul de c este acelaşi, înseamnă că diferenţa de preţ apare datorită diferenţei de p.
8p-5p=1036-820
3p=216
p=216:3
p=72
Un joc de puzzle costă 72 lei.
4c+5x72=820
4c+360=820
4c=460
c=460:4
c=115
Un joc de construcții costă 115 lei.