de sole De ziua lui, Daniel vrea să consume împreună cu cei 24 de colegi şi cu doamna învăţătoare prăjituri şi suc. Pentru aceasta părinții au cheltuit 208 lei. Află cât costă o prăjitură şi cât costă un suc, stiind că prăjitura este cu 2 lei mai scumpă decât sucul.
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
La ziua lui Daniel sunt 24 colegi, doamna invatatoare si Daniel adica 24+1+1=26 oameni
suc I---------I
prajitura I---------I +2 } 208 lei /26 persoane
sau 8 lei/persoana
Avem prajituri si sucuri costa 208 lei si trebuie sa aflam cat s-a cheltuit pe fiecare persoana
1. Cati lei se cheltuiesc pe fiecare persoana?
208:26=8 lei
2. Cat costa un suc?
(8-2):2=6:2=3 lei
3. Cat costa o prajitura?
3+2=5 lei
Verificare 26x3+26x5=26x(3+5)=26x8=208
Sper ca te-am ajutat! Spor la teme!
Răspuns de
0
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Anexe:
metal78:
Îmi puteți oferi ajutor la penultima întrebare postată pe cont ?
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă