Determinati randamentul reactiei de obtinere a aluminiului din oxidul de aluminiu cu masa de 102 kg daca sau obtinut 48 de kg aluminiu
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Al2O3+2Fe=2Al+Fe2O3
conform reactiei ,din 102 g Al2O3 se obtin 54 g Al,randamentul este raportul dintre cant.practica si cea teoretica x100,deci va fi 48/54X100=88,88%
conform reactiei ,din 102 g Al2O3 se obtin 54 g Al,randamentul este raportul dintre cant.practica si cea teoretica x100,deci va fi 48/54X100=88,88%
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă