Din 855g amestec de zaharoza si celobioza s-a obtinut la hidroliza un amestec,care tratat cu reactiv Fehling depune 572g precipitat rosu.Masa de fructoza din amestecul obtinut rezultat la hidroliza este:
A.90 g
B.180g
C. 270 g
D. 360 g
E. 540 g
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Se noteaza cu :
a numarul de moli de zaharoza
b numarul de moli de celobioza
Prin hidroliza celor doua dizaharide se vor obtine:
- din zaharoza:a moli glucoza
a moli fructoza
- din celobioza:2b moli glucoza
Se determina numarul de moli de amestec
1 mol zaharoza = 1 mol celobioza = 342 g
n = 855/342 = 2,5
a + b = 2,5
Se determina numarul de moli de glucoza
1 mol C6H12O6 = 180 g
1 mol……………………………….144 g
C6H12O6 + 2Cu(OH)2 → C6H12O7 + Cu2O + 2H2O
x……………………………………572 g
x=3,97 moli glucoza
a + 2b = 4
Se rezolva sistemul
a + 2b = 4
a + b = 2,5
b = 1,5 moli celobioza
a = 1 moli zaharoza
Rezulta ca in amestec sunt 1 moli fructoza
masa de fructoza = 180 g
a numarul de moli de zaharoza
b numarul de moli de celobioza
Prin hidroliza celor doua dizaharide se vor obtine:
- din zaharoza:a moli glucoza
a moli fructoza
- din celobioza:2b moli glucoza
Se determina numarul de moli de amestec
1 mol zaharoza = 1 mol celobioza = 342 g
n = 855/342 = 2,5
a + b = 2,5
Se determina numarul de moli de glucoza
1 mol C6H12O6 = 180 g
1 mol……………………………….144 g
C6H12O6 + 2Cu(OH)2 → C6H12O7 + Cu2O + 2H2O
x……………………………………572 g
x=3,97 moli glucoza
a + 2b = 4
Se rezolva sistemul
a + 2b = 4
a + b = 2,5
b = 1,5 moli celobioza
a = 1 moli zaharoza
Rezulta ca in amestec sunt 1 moli fructoza
masa de fructoza = 180 g
Alte întrebări interesante
Istorie,
8 ani în urmă
Informatică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă