Dintr o livada s au cules 28 de lazi cu mere a catr 300 kg fiecare,15 lazi cu pere a cate 2000 dag fiecare si 32 laxi cu prune a cate 40 kg fiecare.Ce suma s a incasat pe intreaga cantitate de fructe , daca 1 kg de pere costa 3lei , 1 kg de mere 2 lei si 1 kg de prune 1 leu
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
28×300=8400
15×2000=30000
32×40=1280
8400×2=16800
30000×3=90000
1280×1=1280
16800+9000+1280=108080
15×2000=30000
32×40=1280
8400×2=16800
30000×3=90000
1280×1=1280
16800+9000+1280=108080
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă