Două caiete de matematică şi două caiete de desen costă 12 lei, iar două caiete de matematică și trei caiete de desen costă cu doi lei mai mult. a) Câți lei costă un caiet de desen? b) Câți lei costă un caiet de matematică? c) Care este numărul maxim de caiete care se pot cumpăra cu 9 lei?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 caiete de matematică ................ 2 caiete de desen ........... 12 lei
2 caiete de matematică ................ 3 caiete de desen ........... 12 + 2 = 14 lei
a) Câți lei costă un caiet de desen?
2 lei
b) Câți lei costă un caiet de matematică?
2 caiete de desen costă 2 x 2 lei = 4 lei
2 caiete de matematică costă 12 lei - 4 lei = 8 lei
1 caiet de matematică costă 8 lei : 2 = 4 lei
c) Care este numărul maxim de caiete care se pot cumpăra cu 9 lei?
cumperi doar caiete de matematică pentru că fiecare este doar 2 lei
4 caiete
Alte întrebări interesante
Evaluare Națională: Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă