După ce a vândut 10 kg de roșii și 12 kg de ardei un vânzător Observă ca care 122 RON un alt vânzător vinde 14 kg de roșii și 12 kg de ardei și are 142 RON Câți lei costă 1 kg de roșii și 1 kg de ardei
Trebuie rezolvata prin metoda comparației.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
10kg rosii ............ 12kg ardei ...........122ron
14kg rosii .............12kg ardei ...........142 ron
_______________________________
4kg rosii ................./.............................20ron
1kg rosii = 20:4
1kg rosii = 5 ron
10kg rosii • 5 lei .......12kg ardei ... 122ron
50 lei ..........12kg ardei ............122ron
12kg ardei = 122-50
12kg ardei = 72
1 kg ardei = 72:12
1 kg ardei = 6 lei
14kg rosii .............12kg ardei ...........142 ron
_______________________________
4kg rosii ................./.............................20ron
1kg rosii = 20:4
1kg rosii = 5 ron
10kg rosii • 5 lei .......12kg ardei ... 122ron
50 lei ..........12kg ardei ............122ron
12kg ardei = 122-50
12kg ardei = 72
1 kg ardei = 72:12
1 kg ardei = 6 lei
mariacobuz:
mulțumesc mult pentru ajutor
Răspuns de
1
Metoda comparației:
10kg rosii... ....12kg ardei .....122 roni
14kg rosii........12kg ardei ......142roni
le comparăm:
vedem ca avem aceași cantitate de ardei
14-10=4(diferenta kg de rosii-2 kg în plus )
142-122=20(lei platiti pentru 2 kg de rosii)
20÷4=5( lei platiti pentru 2 kg de rosii )
Putem afla cat costa 1 kg de ardei :
5×10=50 (lei 10kg rosii)
122-50=72(lei 12kg ardei )
72÷12=6 lei (1 kg de ardei)
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă