După o ieftinire cu 12%, o tabletă grafică costă 264 de lei. Determinați prețul inițial al tabletei.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
Răspuns:
X prețul tabletei
X-12/100*x=264
100x-12x=26400(am înmulțit cu 100 ca să scap de numitor)
88x=26400
X=300
Răspuns de
2
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Anexe:

Alte întrebări interesante
Geografie,
8 ani în urmă
Limba rusă,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă