Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

Elevii clasei a lV-a se informeaza despre preturile unor obiecte:3 aparate foto de acelasi fel si un laptop costa 2 700lei,iar 5 aparate foto si 2 laptopri,de acelasi fel ca primele,costa 4 900 lei.
Cati lei a costat fiecare obiect cumparat?Ce economii a avut familia?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de catalingenialu1234
2
3 aparate +1 leptop=2700 lei     ] x 2
                                                   ]
                                                   ]
                                                   ]
5 aparate +2 leptopuri=4900 lei ] 

rezulta =6 aparate+2 leptopuri =5400 lei
    
              5 aparate+2 leptopuri =4900
        
              1 aparat  +         /        =700 lei


un aparat=700 lei

700x3=2100(3 aparate)

2700-2100= 600(lei un leptop)




catalingenialu1234: cu placere
Răspuns de EricaMariaValentina1
6

2700÷3=900 (împărțim toate aparatele foto)
900÷3aparate foto=300de lei fiecare aparat
2700-900=1800
1800+1800=3600
5×300=1500
SPER CA TE.AM AJUTAT

EricaMariaValentina1: Cu placere, sper sa fie bine!
EricaMariaValentina1: Ce clasa esti?
EricaMariaValentina1: am intrebat
EricaMariaValentina1: eu sunt a v-a
Alte întrebări interesante