Exercitiile 18 si 19!!!
Va rooog!
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
18)
l------l------l------l------l------l------l
[_______]+20 km →prima etapa
l-----l-----l-----l-----l
[______]+20 km →a II-a etapa
l--l--l--l
[___]+20 km → a III- a etapa
+20 km
20 km +20 km=40 km →reprezinta 1/3 din noul rest
2x40+20=100 km a parcurs in a III-a etapa
100 km +20 km=120 km
120 km+20 km=140 km → 2/4 din primu rest
140 km +20 km=160 km a parcurs in a II-a etapa
2x140+20=300 km → reprezinta 4/6 din drum
300:4x2+20=75x2+20=150+20=170 km a parcurs in prima etapa
150km+300=450 km → distanta drumului
170 km +160 km +100 km+ 20 km=450 km
19)
l------l------l------l------l------l------l
[____]+100000
castraveti
l----l----l----l----l----l----l
[___]+100 000
ardei
l---l---l---l---l---l---l
[______]+100000
cartofi +50 kg ceapa
50 kg ceapa x 4 000 lei=200 000 lei costa ceapa
200 000 lei+100 000 lei=300000 lei→ reprezinta 3/6 din noul rest
300 000 lei +100 000 lei=400 000 lei → costa cartofii
400 000 lei+200 000 lei=600 000 lei
(600 000-100 000):4=125 000
125 000x2-100 000=150 000 lei a platit pe ardei
750 000 lei +100 000 lei=850 000 lei→ 5/6 din suma avuta
(850 000:5)+100 000=270 000 lei a platit pe castraveti
170 000 x6=1 020 000 lei a avut gospodina
sau: 270 000 lei+ 150 000 lei+400 000 lei+ 200 000 lei=1 020 000 lei
l------l------l------l------l------l------l
[_______]+20 km →prima etapa
l-----l-----l-----l-----l
[______]+20 km →a II-a etapa
l--l--l--l
[___]+20 km → a III- a etapa
+20 km
20 km +20 km=40 km →reprezinta 1/3 din noul rest
2x40+20=100 km a parcurs in a III-a etapa
100 km +20 km=120 km
120 km+20 km=140 km → 2/4 din primu rest
140 km +20 km=160 km a parcurs in a II-a etapa
2x140+20=300 km → reprezinta 4/6 din drum
300:4x2+20=75x2+20=150+20=170 km a parcurs in prima etapa
150km+300=450 km → distanta drumului
170 km +160 km +100 km+ 20 km=450 km
19)
l------l------l------l------l------l------l
[____]+100000
castraveti
l----l----l----l----l----l----l
[___]+100 000
ardei
l---l---l---l---l---l---l
[______]+100000
cartofi +50 kg ceapa
50 kg ceapa x 4 000 lei=200 000 lei costa ceapa
200 000 lei+100 000 lei=300000 lei→ reprezinta 3/6 din noul rest
300 000 lei +100 000 lei=400 000 lei → costa cartofii
400 000 lei+200 000 lei=600 000 lei
(600 000-100 000):4=125 000
125 000x2-100 000=150 000 lei a platit pe ardei
750 000 lei +100 000 lei=850 000 lei→ 5/6 din suma avuta
(850 000:5)+100 000=270 000 lei a platit pe castraveti
170 000 x6=1 020 000 lei a avut gospodina
sau: 270 000 lei+ 150 000 lei+400 000 lei+ 200 000 lei=1 020 000 lei
matei272000:
ambele sunt gresite
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă