ia de rezolvare, scrie rezolvările complete, pentru următoarele exerciţii:
Pentru 3 kg de struguri şi 5 kg de mandarine s-au plătit 44 lei, iar pentru 5 kg
de struguri și 10 kg de mandarine 80 lei. Cât costă un kg de struguri şi cât unul de mandarine?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
65
3 kg s ....... 5 kg m ....... 44 lei / ×2
5 kg s ...... 10 kg m ...... 80 lei
_______________________
6 kg s ...... 10 kg m ...... 88 lei
5 kg s ....... 10 kg m ...... 80 lei
_________________________
6-5=1 kg struguri ( in plusn)
88 - 80 = 8 lei
8:1 = 8 lei ( costă 1 kg de struguri )
8×6=48 lei ( costă 6 kg de struguri )
88-48= 40 lei ( costă 10 kg mandarine )
40:10= 4 lei ( costă 1 kg de mandarine )
darkygeo225:
mersi frumos
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă