In cazul otravirii cu acizi,se foloseste asa-numitul preferat magnezie arsă - ovid de magneziu MaI, care transforma acidul in sare .De exemplu:
MgO+H2SO4=MgSO4+H2O
Calculează masa oxidului de magneziu necesara neutralizarii a 4,9 g de acid sulfuric.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
M=40 g M=96 g
MgO + H2SO4 =MgSO4+H2O
m=? m=4,9 g
=
=
⇒=
MgO + H2SO4 =MgSO4+H2O
m=? m=4,9 g
=
=
⇒=
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Masa molara H₂SO₄=2*1+1*32+4*16=98g/mol
Masa molara MgO=24+16=40g/mol
x=masa de MgO folosita
x=4.9*40/98
x=2g MgO