In clasa a 6-a sunt 23 elevi,din care 5 sunt baieti.Probabilitatea ca domnul drig. sa strige la catalog o fata este?
Intr-o urna sunt 5 bile albe,6 bile negre si 7 bile gri.Probabilitatea sa nu fie scoasa o bila neagra este?
Arunc 2 zaruri,unul verde si unul portocaliu.Probabilitatea sa cada 2 fete a caror suma sa fie mai mare decat 6 este?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
1.
5 baieti => 23-5=18 fete
probabilitatea = nr cazuri fav / nr cazuri posibile = 18 / 25 = 72%
2.
total bile = 5+6+7 = 18 bile
probabilitatea = nr cazuri fav / nr cazuri posibile = 18-6 / 18 = 12 / 18 = 2 / 3 = 66%
3.
1+5 ; 2+4 ; 3+3 ; 4+2 ; 5+1
probabilitatea = nr cazuri fav / nr cazuri posibile = 5 / 36 = 13,88%
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă