Intensitatea printr-un conductor I=4,8 mAh. Să se determine numărul de electroni ce trec prin conductor Delta T=1 min 40s.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Q=I*t=0,0048*100=0,48C
Notam cu n numarul de electroni fiecare cu sarcina e
Q=n*e de unde
n=Q/e cu e=1.6*10^-19C
Facu impartirea.
Spor !
Notam cu n numarul de electroni fiecare cu sarcina e
Q=n*e de unde
n=Q/e cu e=1.6*10^-19C
Facu impartirea.
Spor !
Unique22:
Dar de unde ai e=1.6*10^-19C? Și e ce ar trebuii să însemne?
Răspuns de
1
deci:
I=4,8 mAh=4,8·(10 ^ -3) A
Δt=1 min 40 s=100s
I=q/Δt ⇒q=I·Δt=4,8·(10 ^ -3)·100=0,48 C
q=n·e (n =nr de electroni, e=sarcina electrica a electronului=1,6·10^-19)⇒n=q/e=0,48/(1,6·10 la -19)=0,3·10 ^ 19 electroni
I=4,8 mAh=4,8·(10 ^ -3) A
Δt=1 min 40 s=100s
I=q/Δt ⇒q=I·Δt=4,8·(10 ^ -3)·100=0,48 C
q=n·e (n =nr de electroni, e=sarcina electrica a electronului=1,6·10^-19)⇒n=q/e=0,48/(1,6·10 la -19)=0,3·10 ^ 19 electroni
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă