Într-o urna sunt 10 bile rosii, 12 albe, 8 nerge. Probabilitatea, ca extrăgând o bila aceasta sa nu fie neagra este...
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
14
cazuri favorabile = 10+12 = 22
cazuri posibile = 10+12+8 = 30
p = 22/30 = 11/15 = 73,33%
Răspuns de
3
probabilitatea ca un eveniment sa se produca=nr cazurilor favorabile/nr cazurilor posibile
nr cazurilor favorabile=10+12=22
nr cazurilor posibile=10+12+8=30
probabilitatea ceruta=22/30=11/15=0,7(3)
Alte întrebări interesante
Istorie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă