intr-un camion s-au incarcat 57 lazi de mere a cate 11 kg fiecare si 28 lazi de nuci a cate 25 kg fiecare. Stiind ca 1 kg de mere costa 6 lei si 1 kg de nuci costa 10 lei. aflati care costa mai mult si cu cat?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
57×11kg=627kg×6lei=3762lei merele 28×25kg=700kg×10lei=7000lei nucile 7000lei-3762lei=3238lei nucile costa cu 3238 lei mai mult ca merele
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Studii sociale,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă