Intr-un recipient bine inchis, cu volumul de 32,8 L se afla oxigen cu temperatura de 27 C si presiunea de 3atm. In recipient s-au introdus si 12,4 de fosfor alv care, la usoara incalzire a recipientului se aprinde. Stiind ca pentaoxidul de fosfor rezultat este solid, calculati presiunea din recipent la sfarsitul reactiei la aceeasi temperatura de 27 C.b) daca in O ramas in recipient se ard 32 g de S, calculati presiunea din recipient la sfarsitul acestei reactii, considerand temperatura de 27C
Utilizator anonim:
prea lunga ca sa stau sa scriu atata se rezolva folosind ecuatia de stare a gazelor perfecte se calculeaza prima oara nr de moli care se consuma in reactia cu fosforul.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
16
pV=nRT => n =
=
= 4 moli
Nu stiu daca acei 12,4 sunt grame sau moli sau litri. ( nu ai scris ) Presupun ca sunt grame. Deci n =
=
= 0,2 moli

Conform ecuatiei => 0,5 moli
reactionat => 3,5 moli
ramasi. Deoarece compusul final este solid, nu-l mai luam la calcul. Si deci numarul de moli de gaze din amestecul final este 3,5 moli
( caci fosforul s-a consumat si el in reactie )
=>
= 2,625 atm.
b) n = 1 mol de S

Deoarece si S
este un gaz, nu conteaza cum reactioneaza cele doua substante. Deci avem numarul de moli total din vas = 3,5 + 1 = 4,5 moli de gaze
Aplicand tot pV=nRT => p = 3,375 atm.
Nu stiu daca acei 12,4 sunt grame sau moli sau litri. ( nu ai scris ) Presupun ca sunt grame. Deci n =
Conform ecuatiei => 0,5 moli
b) n = 1 mol de S
Deoarece si S
Aplicand tot pV=nRT => p = 3,375 atm.
P4 + 5O2 --> 2 P2O5 => 0,5 moli de 02 ... apoi aceeasi rezolvare si aceleasi rezultate :)
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Fizică,
10 ani în urmă