Matematică, întrebare adresată de alexamun80, 9 ani în urmă

la aniversarea alexandrei au fost invitati toti elevii clasei a iv prezenti la distractie au fost 3/4 din numarul total de elevi 3 copii nu au putut veni pentru ca erau gripati iar 2 erau plecati la bunici cati elevi sint in clasa a iv ? cat a costat tortul stiind ca a fost impartit in 25 buc egale fiecare portie cantarind 100g? sfertul numarului 96 reprezinta pretul unui kg de tort

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de SeeSharp
6
au venit 3/4 elevi 
cum 3+2 elevi nu au venit => 5 elevi reprezinta 1/4 => nr de copii invitati =5*4=20  (15 au venit, 5 nu)

cum tortul a fost impartit in 25 de parti, fiecare parte cantarind 100g =>
=> tortul avea 25*100=2500 g  (=2.5 kg)
sfertul lui 96 =96/4 =24 (= pretul unui kg de tort)
cum tortul avea 2.5 kg => pretul este de 2 *24 +0.5 *24 =48+1/2 *24=
                                                                =48+12=60
Alte întrebări interesante