Chimie, întrebare adresată de Andreea0218, 9 ani în urmă

La interacţiunea cu hidrogenul s-a consumat iod cu cantitatea de substanţă 10 moli. Calculează cantitatea de substanţă şi masa de hidrogen necesară. Reacţia chimică: I2+H2=2HI.
Dau coroniţă!!❤️

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de puia68
3

Răspuns:

TREBUIE SA STIM   M,H2=2g/mol

Calculez moli H2 din ecuatia chimica

1mol...........1mol

I2      +      H2---> 2HI

10mol..........x

x=10molH2

Calculez masa celor 10 moli

1molH2........2g

10mol...........x=m=20gH2

Explicație:

Alte întrebări interesante