La o cantina intr-o luna sau adus240kg de zahar și 100 l ulei,în valoare de 1560 de lei.În luna următoare, au fost aduse 300kg zahar și 200l ulei,platindu-se cu 840lei mai mult.Cat costa 1kg zahar și 1 l Ulei?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
240kg+100l=1560 lei/×2
300kg+200l=1560lei+840lei
300kg+200l=2400lei
480kg+200l=3120lei
300kg+200l=2400lei
Le scadem
180kg+0l=720 lei
1 kg zahar=720:180
1 kg zahar=4 lei
4×240+100l=1560lei
960+100l=1560lei/-960
100l=600 lei/:100
1 litru de ulei=6 lei
300kg+200l=1560lei+840lei
300kg+200l=2400lei
480kg+200l=3120lei
300kg+200l=2400lei
Le scadem
180kg+0l=720 lei
1 kg zahar=720:180
1 kg zahar=4 lei
4×240+100l=1560lei
960+100l=1560lei/-960
100l=600 lei/:100
1 litru de ulei=6 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă