La solutia ce contine 6,02 * 10²³ molecule de clorura de cupru s-a adaugat solutie de hidroxid de sodiu 2 cu masa de 200g si omega de 40%. Determinati masa precipitatului
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
nr. moli = masa/M.moleculara = N/N.A
=> m = NxM.moleculara/N.A.
M.moleculara CuCl2 = 135 g/mol
N.A. = nr lui Avogadro = 6,022x10la23 molecule
=> m = 6,022x10la23x135/6,022x10la23
= 135 g CuCl2
din solutia de NaOH vom determina cat md avem, astfel:
ms = 200g , w% = 40%
stim ca w% = mdx100/ms
=> md = msxw%/100
= 200x40/100 = 80 g NaOH
verificam care dintre cei doi reactivi este in exces iar calculul masei de precipitat se face fata de substanta mai mica
135 g 80 g
CuCl2 + 2NaOH --> Cu(OH)2 + 2NaCl
135 2x40
=> CuCl2 = 135/135 = 1
=> NaOH = 80/2x40 = 1
=> cei doi reactivi sunt la echivalenta si nu avem exces
135 g m g
CuCl2 + 2NaOH --> Cu(OH)2 + 2NaCl
135 98
=> m = 135x98/135 = 98 g precipitat
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă