Ma puteți ajuta va rog la exercițiul: Calculati nr. de atomi din 2 grame Sulf, 13 grame Aluminiu, 13 kg (transformam în grame) de Aluminiu , după modelul din poza.
Am mare nevoie și nu înțeleg cum trebuie rezolvat.
Milionari, Utilizatori de elită, genii ... ma puteți ajuta la chimie,va rog.
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
Explicație:
2g S
nr. atomi S
n= m : M
n= 2g : 32g/moli= 0,0625 moli S
1mol S-------------6,022.10²³ atomi S
0,0625moli S---------------x
x= 0,0625 . 6,022.10²³atomi S =0,376375 .10²³atomi S
13gAl
n= 13g : 27g/moli= 0,48moli Al
1mol Al--------------6,022.10²³atomi Al
0,48moli Al----------------------x
x= 0,48 . 6,022.10²³ =2,89.10²³ atomi Al
13kg Al= 13000g Al
n= 13000g : 27g/moli= 481,48 moli Al
1mol Al------------6,022.10²³ Al
481,48moli---------------x
x= 481,48 . 6,022.10²³ atomi Al =2899,48 . 10²³Al
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Informatică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă