Malachitul este considerat piatra echilibrului, abundenței și a intenției manifestate. La descompunerea malachitului cu masa 44,4 g s-au format 32 g de oxid de cupru (II) și apă cu masa 0,6 g Calculați masa oxidului de carbon (IV) degajat. Modelați ecuația chimică a reacției de descompunere a malachitului (CuOH)₂CO₃.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
malachitul se scrie sub forma CuCO3*Cu(OH)2
deci avem amestec cu masa de 44,4 g CuCO3 si Cu(OH)2
m g 0,6g
Cu(OH)2 --toC--> CuO + H2O
80 18
=> m = 80x0,6/18 = 2,67 CuO existent in Cu(OH)2
=> 32 - 2,67 = 25,33 g CuO continut de CuCO3
25,33g n g
CuCO3 --toC--> CuO + CO2
80 44
=> n = 44x25,33/80 = 13,93 g CO2
(CuOH)₂CO₃ --toC--> 2CuO + H2O + CO2
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă