Chimie, întrebare adresată de andreeapati8, 9 ani în urmă

Masa de oxid de magneziu care se formeaza prin arderea a 24 g magneziu cu 32 g oxigen este...

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Adurno
1
2Mg +  O_{2} = 2MgO

 \frac{24}{24x2}  =  \frac{x}{2x40} 

x =  \frac{24x2x40}{2x24} 

x = 40 g MgO

Adurno: 24 pe 24 ori 2 = x pe 40 x 2
Adurno: x = 24 ori 2 ori 40 pe 2 ori 24
Adurno: simplifici pe 24 cu 24 si 2 cu 2 si ramane x = 40
Alte întrebări interesante