Chimie, întrebare adresată de alexmiron00, 9 ani în urmă

Masa unei placi de fier care a fost tinuta in solutie de sulfat de cupru s-a marit cu 0,8g. Calculeaza masa metalului depus pe placa.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de bunicaluiandrei
18
Fe + CuSO4 ⇒ FeSO4 + Cu↓
nCu = nFe
Δm = mCu - mFe = n·64 - n·56 = 8n
8n = 0,8g  n = 0,1 moli
mCu depus = 0,1·64 = 6,4 g

alexmiron00: ce ste n?
alexmiron00: gata mi-am dat seama
Alte întrebări interesante