Mergi la un magazin si cumperi 15 kg de cartofi pe care achiti 30 de lei.Ce suma a achitat prietenul tau daca a cumpărat 13 kg de cartofi de același fel? Metoda reducerii la unitate!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
7
15 kg de cartofi- 30 de lei.
Pentru a afla cât costa 13 kg de cartofi, trebuie sa aflam cât costa un kg de cartofi.
30:15=2 lei costa un kg de cartofi.
2×13=26
Raspuns- 13 kg de cartofi costa 26 de lei.
Sper ca te-am ajutat! Bafta în continuare la teme!
Pentru a afla cât costa 13 kg de cartofi, trebuie sa aflam cât costa un kg de cartofi.
30:15=2 lei costa un kg de cartofi.
2×13=26
Raspuns- 13 kg de cartofi costa 26 de lei.
Sper ca te-am ajutat! Bafta în continuare la teme!
Romanandreeadeea:
Mulțumesc!
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă