Matematică, întrebare adresată de Romanandreeadeea, 9 ani în urmă

Mergi la un magazin si cumperi 15 kg de cartofi pe care achiti 30 de lei.Ce suma a achitat prietenul tau daca a cumpărat 13 kg de cartofi de același fel? Metoda reducerii la unitate!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de GabriellaDenisa
7
15 kg de cartofi- 30 de lei.
Pentru a afla cât costa 13 kg de cartofi, trebuie sa aflam cât costa un kg de cartofi.
30:15=2 lei costa un kg de cartofi.
2×13=26
Raspuns- 13 kg de cartofi costa 26 de lei.
Sper ca te-am ajutat! Bafta în continuare la teme!

Romanandreeadeea: Mulțumesc!
GabriellaDenisa: Cu drag! Sper să te mai ajut!
Alte întrebări interesante