Metanul este un combustibil gazos. Se cere:
a) volumul de aer consumat la arderea a 44,8 l metan in conditii normale
b) cantitatea de caldura eliberata daca la arderea unui mol se degaja 712 kj.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Calculez nr.moli metan din vol.dat: n sau niu =44,8l/22,4l/mol => 2mol CH4
Calculez vol O2. apoi, vol.aer din ecuatia reactiei;:
1mol 2mol 1mol 2mol
CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O +712kJ
2mol n= 4molO2
V,O2= 4molx22,4L/mol=> 89,6 l
100l aer contin 20 l O2
V 89,6l O2 calculeaza V
Q= 2molx712kJ/mol calculeaza !
Calculez vol O2. apoi, vol.aer din ecuatia reactiei;:
1mol 2mol 1mol 2mol
CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O +712kJ
2mol n= 4molO2
V,O2= 4molx22,4L/mol=> 89,6 l
100l aer contin 20 l O2
V 89,6l O2 calculeaza V
Q= 2molx712kJ/mol calculeaza !
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă