Numarul de ioni de HO care se afla in 148g de hidroxid de calciu
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
MCa(OH)2=74g/mol
n Ca(OH)2=m/M=148g/74g/mol=2 moli
2 moli Ca(OH)2 contin 2 *6,023*10²³perechi de ioni--->2*6,023*10²³ ioni Ca²⁺
--->2*2*6,023*10²³ ioni OH⁻
n Ca(OH)2=m/M=148g/74g/mol=2 moli
2 moli Ca(OH)2 contin 2 *6,023*10²³perechi de ioni--->2*6,023*10²³ ioni Ca²⁺
--->2*2*6,023*10²³ ioni OH⁻
Silvianicol:
Multumesc
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă