O bucata de fier contine 18,06•10²³ atomi de fier.Calculeaza cantitatea de substanţă a fierului.
Vă rog muult,cine ma ajută,sunt nouă pe aici...
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
1mol Fe............6.023*10^23 atomi
x=.....................18.06*10^23 atomi
x=18.06/6.023*10^23
x=3 moli Fe
mFe=3*56=168g Fe
x=.....................18.06*10^23 atomi
x=18.06/6.023*10^23
x=3 moli Fe
mFe=3*56=168g Fe
Hblannf:
E corect precis?))
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Studii sociale,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă