O cantitate de 20 g grăsime se supune saponificarii cu 120 g soluție de KOH 28%.Excesul de KOH se neutralizează cu 600mL g soluție de HCl 0.5M.Stabiliti indicele de saponificare al grăsimii exprimat în mg KOH necesare pentru a saponifica 1 g grasime. Va rooog! Multumesc
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
ms = 120 g , c% = 28%
din c% = mdx100/ms
=> md = 120x28/100 = 33,6 g KOH
Cm = 0,5 M, Vs = 600 mL = 0,6 L
din Cm = niu/Vs
=> niu.HCl = CmxVs
= 0,6x0,5 = 0,3 moli HCl
m g 0,3 moli
KOH + HCl --> KCl + H2O
56 1
=> m = 56x0,3/1 = 16,8 g KOH au fost in exces
=> 33,6 - 16,8 = 16,8 g KOH consumat in reactia de saponificare
= 16800 mg
1 mg KOH ........................ 1 g grasime
I.S. = 16800/20 = 840 mg/g grasime
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă