O minge costa cat doua baloane.4 baloane si doua mingi costa in total 16a lei.Cat costa fiecare obiect?
Va rog prin grafic!
DAU COROANA!
elenaconduruta:
16A-E DEFAT 16A
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
4 baloane + 2 mingi=160 lei
160lei : 2 = 2 baloane + 1 minge = 80 lei
1 minge costa cit 2 baloane si inlocuit 2 baloane cu o minge
1 minge+ 1 minge= 2 mingi = 80 lei
80lei:2=40lei 1 minge
daca o minge costa cit 2 baloane
40lei:2=20lei 1 balon
160lei : 2 = 2 baloane + 1 minge = 80 lei
1 minge costa cit 2 baloane si inlocuit 2 baloane cu o minge
1 minge+ 1 minge= 2 mingi = 80 lei
80lei:2=40lei 1 minge
daca o minge costa cit 2 baloane
40lei:2=20lei 1 balon
mingi =m
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă