Matematică, întrebare adresată de elenaconduruta, 9 ani în urmă

O minge costa cat doua baloane.4 baloane si doua mingi costa in total 16a lei.Cat costa fiecare obiect?

Va rog prin grafic!
DAU COROANA!


elenaconduruta: 16A-E DEFAT 16A
elenaconduruta: SCZ 160

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de cimbir
1
 4 baloane + 2 mingi=160 lei
160lei : 2 = 2 baloane + 1 minge = 80 lei
1 minge costa cit 2 baloane si inlocuit 2 baloane cu o minge
1 minge+ 1 minge= 2 mingi = 80 lei
80lei:2=40lei 1 minge
daca o minge costa cit 2 baloane
40lei:2=20lei 1 balon


cimbir: acus
cimbir: baloane =b
mingi =m
cimbir: 4 b + 2 m =160
elenaconduruta: da
elenaconduruta: dar te rog prin grafic.
elenaconduruta: poti edita
cimbir: 160:2 = 2 b + 1 m = 80
cimbir: prin segmente
cimbir: ??/
cimbir: nu pot sa fac grafic aici
Alte întrebări interesante