O pâine de 0.600 grame costa 2.50lei . vreau sa aflu prețul la pâine pe kg
neaguangelica52:
0,600 sunt kg nu grame
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
11
0,600kg------2,5 lei
1kg------------x lei
x=(1x2,5):0,600=2,5:.600=4.17 lei/kg
Sau
2,5 lei: 600 gr=0,00417lei/100 grame
1Kg=1000 g
0,00417x1000 g(1 kg.)=4,17 lei/kg
1kg------------x lei
x=(1x2,5):0,600=2,5:.600=4.17 lei/kg
Sau
2,5 lei: 600 gr=0,00417lei/100 grame
1Kg=1000 g
0,00417x1000 g(1 kg.)=4,17 lei/kg
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă