o persoana a cheltuit o suma de bani in trei zile, astfel; in prima zi a cheltuit 40% din intreaga suma, a doua zi 50%din rest, iar a treia zi restul de bani. Se stie ca suma cheltuita in a treia zi este cu 48 de lei mai mica decat cea cheltuita in prima zi.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
7
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
S = suma initiala
prima zi S*40/100
rest S - S*40/100 = S*100/100 - S*40/100 = S*60/100
a doua zi S*60/100*50/100 = S*30/100
a treia zi S*60/100 - S*30/100 = S*30/100
S*40/100 - S*30/100 = 48 lei
S*10/100 = 48 lei
S = 48 : 10/100 = 48*100/10 = 480 lei
Daca se mai cere ceva, calculezi singur. Data viitoare poate scrii toata problema. Succes!
Răspuns de
5
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Fie s suma avuta initial.
In prima zi a cheltuit 0,4s si a ramas 0,6s.
A doua zi a cheltuit jumatatedin ce i-a ramas, adica 0,6/2 s = 0,3s si i-a ramas (1-0,4-0,3)s = 0.3s pentru cea de-a treia zi.
0,3s + 48 = 0,4s
0,1s = 48
1/10 s = 48
s = 480.
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă