O persoană cumpără 5 kg de pere cu 5 lei kilogramul și 8 kg de mere cu 8 lei kilogramul. Câte kilograme de fructe au costat în medie?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
[(5×5)+(8×8)]:(5+8)=
(25+64):13=
89:13=
6.(84615)
(25+64):13=
89:13=
6.(84615)
Răspuns de
2
cat a costat in medie un kg de fructe=(media ponderata)=(5x5+8x8)/(5+8)=
(25+64)/13=89/13=6,84 lei
Slimhtct:
mulțumesc din suflet
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă