Matematică, întrebare adresată de Slimhtct, 9 ani în urmă

O persoană cumpără 5 kg de pere cu 5 lei kilogramul și 8 kg de mere cu 8 lei kilogramul. Câte kilograme de fructe au costat în medie?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de QIasmiiQ
0
[(5×5)+(8×8)]:(5+8)=
(25+64):13=
89:13=
6.(84615)
Răspuns de Utilizator anonim
2

cat a costat in medie un kg de fructe=(media ponderata)=(5x5+8x8)/(5+8)=

(25+64)/13=89/13=6,84 lei


Slimhtct: mulțumesc din suflet
Utilizator anonim: cu placere
Slimhtct: ce înseamnă /
Slimhtct: ??
Slimhtct: ??.
QIasmiiQ: / inseamna :
Slimhtct: adică împărțit nu?
QIasmiiQ: da
Alte întrebări interesante