O rază cade cade sub unghi de incidență de 60° pe un material transparent cu indicele de refracție n=√3. Cât va fi unghiul de refracție?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
r=30 de grade
Explicație:
Fiind vorba de refracție, se ca folosi legea refractiei: sini/sinr=n2/n1
În cazul din problema, nu se precizează n1, adică indicele de refracție al mediului de unde vine raza, asa ca se considera a fi aer, ceea ce implica ca n1=1. Al doilea mediu are n2=n care se da.
Deci formula devine Sin i/sinr = n/1
Scoatem necunoscuta din formula
Sinr=sini/n
Sin60=(rad din 3)/2
Sinr=1/2
Alte întrebări interesante
Istorie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă