O solutie de naftalina in toluen are un continut in carbon de 92.3077%(procente de masa).Considerand ca naftalina si toluenul se consuma total, sa se calculeze:
a)masa amestecului nitrant necesar trasformarii a 31.2 g solutie aromatica in mononitroderivati, stiind ca hno3 se utilizeaza in exces de 5% fata de cantitatea necesara si ca in amestecul nitrant raportul molar hno3 :h2so4: h2o= 1: 1: 0.5
b)masa solutiei de h2so4 de concentratie 98% necesara obtinerii amestecului nitrant
c)concentratia procentuala a hno3 folosite la obtinerea amestecului nitrant
d)concentratiile procentuale ale hno3 si h2so4 din solutia apoasa rezultata, dupa indepartarea produsilor organici
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
11
n1 moli C10H8
n2 moli C7H8
(12·10·n1 + 12·7·n2)·100/(128n1 + 92n2) = 92,3077
12(10n1 + 7n2)·100 / [4(32n1 + 23n2)] = 92,3077
32,5n1 + 22,75n2 = 32n1+ 23n2
0,5n1 = 0,25n2 n2 = 2n1
a) 128n1 + 2·92·n1 = 31,2 128n1 + 184n1 = 31,2 312n1 = 31,2
n1 = 0,1 moli naftalina n2 = 0,2 moli toluen
nHNO3 reactionat = n1 + n2 = 0,3 moli
nHNO3 utilizat = 105/100·0,3 = 0,315 moli
nHNO3/1 = nH2SO4/1= nH2O/0,5
⇒ nH2SO4 = nHNO3 = 0,315 moli nH2O = 0,5·0,315 = 0,1575 moli
m = 0.315·63 + 0,315·98 + 0,5·0,315·18 = 0,315(63+98 +9) = 53,55g
b) m H2SO4 = 0,315·98 = 30,87g = md c = 98% ⇒ ms = 3087/98 = 31,5g
c)mHNO3 = 0,315·63 = 19,845g md ms = 53,55 - 31,5 = 22,05g
c = 1984,5/22,05 = 90%
d) ms final = 0,015·63 + 30,78 + 0,315·9 + 0,3·18 = 39,96g
cHNO3 = 94,5/39,96 = 2,36%
cH2SO4 = 30,78·100/39,96 = 77%
n2 moli C7H8
(12·10·n1 + 12·7·n2)·100/(128n1 + 92n2) = 92,3077
12(10n1 + 7n2)·100 / [4(32n1 + 23n2)] = 92,3077
32,5n1 + 22,75n2 = 32n1+ 23n2
0,5n1 = 0,25n2 n2 = 2n1
a) 128n1 + 2·92·n1 = 31,2 128n1 + 184n1 = 31,2 312n1 = 31,2
n1 = 0,1 moli naftalina n2 = 0,2 moli toluen
nHNO3 reactionat = n1 + n2 = 0,3 moli
nHNO3 utilizat = 105/100·0,3 = 0,315 moli
nHNO3/1 = nH2SO4/1= nH2O/0,5
⇒ nH2SO4 = nHNO3 = 0,315 moli nH2O = 0,5·0,315 = 0,1575 moli
m = 0.315·63 + 0,315·98 + 0,5·0,315·18 = 0,315(63+98 +9) = 53,55g
b) m H2SO4 = 0,315·98 = 30,87g = md c = 98% ⇒ ms = 3087/98 = 31,5g
c)mHNO3 = 0,315·63 = 19,845g md ms = 53,55 - 31,5 = 22,05g
c = 1984,5/22,05 = 90%
d) ms final = 0,015·63 + 30,78 + 0,315·9 + 0,3·18 = 39,96g
cHNO3 = 94,5/39,96 = 2,36%
cH2SO4 = 30,78·100/39,96 = 77%
CH4:
Multumesc frumos!
Alte întrebări interesante
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă