o vaca da zilnic 8 litri de lapte cati lei incaseaza bunici intr.un an , stiind ca au 2 vaci si vand 3pe 4 din cantitatea de lapte obtinuta iar un litru de lapte costa un leu?
gabygabytzu31:
va rog
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
8+8=16 litri pe zi
un an are 365 zile
365x16=5840 litri in an
5840 x1=5840 lei
5840:4=1460litri raman
5840-1460=4380 lei incaseaza
un an are 365 zile
365x16=5840 litri in an
5840 x1=5840 lei
5840:4=1460litri raman
5840-1460=4380 lei incaseaza
Răspuns de
0
1)cati l dau doua vaci pe zi?
8l x 2=16l
2)cati l sunt pe an?
16l x 365=5840l
3)cati lei sunt?
5840lei x 1=5480lei
4)cati lei raman?
5840lei:4=1460lei
5)cati lei incaseaza?
5480lei - 1460lei=4380 lei
R:4380lei
8l x 2=16l
2)cati l sunt pe an?
16l x 365=5840l
3)cati lei sunt?
5840lei x 1=5480lei
4)cati lei raman?
5840lei:4=1460lei
5)cati lei incaseaza?
5480lei - 1460lei=4380 lei
R:4380lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă