pana la fix am nevoie
Anexe:
roxanaschiopu:
Pls
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
1) luni curs 1 euro = 4,63 lei
Ana a cumpărat 120 euro, deci 120 x 4,63 lei = 555,6 lei
vineri curs 1 euro = 4,58 lei
Ana a vîndut 120 euro , deci 120 x 4,58 lei = 549,6 lei
Ana a pierdut 555,6 - 549,6 = 6 lei
2) 1 kg mere = 3,5 lei
1 kg pere = 3,5 + 1,8 = 5,3 lei
5 kg mere costă 5 x 3,5 = 17,5 lei
4 kg pere costă 4 x 5,3 = 21,2 lei
Radu cheltuie în total 17,5 + 21,2 = 38,7 lei
Primește rest 50 - 38,7 = 11,3 lei
Alte întrebări interesante
Chimie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă