Patru kg de mere si 9 kg de pere costa 57 de lei iar 6 kg de pere cu 4 kg de mere costa 42 de lei.cat costa un kg pere dar un kg de mere?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Metoda comparației
4 kg mere.....9 kg pere.....57 lei
4 kg de mere.....6 kg de pere...
.42 lei
------------------.......3 kg de pere.....15 lei
1 kg de pere....15 : 3 = 5 lei
4 kg mere......9 × 5 = 45 lei.....57 lei
4 kg mere......57 - 45 = 12 lei
1 kg mere.....12 : 4 = 3 lei
Răspuns de
0
Explicație pas cu pas:
4 kg mere .... 9 kg pere .... 57 lei
4 kg mere .... 6 kg pere .... 42 lei
________________________________ -
3 kg pere .... 57 - 42
3 kg pere .... 15 lei
1 kg pere .... 15 : 3
1 kg pere .... 5 lei
________________________________
4 kg mere .... 6 kg × 5 lei .... 42 lei
4 kg mere .... 30 lei .... 42 lei
4 kg mere .... 42 - 30
4 kg mere .... 12 lei
1 kg mere .... 12 : 4
1 kg mere .... 3 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă