Matematică, întrebare adresată de cocudorina1985, 9 ani în urmă

Pentru 3 kg de struguri si 5 kg de mâncărimi s-au plătit 44 lei,iar pentru 5 kg de struguri si 10 kg de mâncărimi 80 lei.Cat costa un kg de struguri si cat unul de mandarine?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Ahmed1985
7
3k st ,,,,,,,,,,,,,5k mâ ,,,,,,,,,, 44 lei /x2 =

6k str,,,,,,,,,,10k mâ,,,,,,,,,,,,,,,,88lei / (-)

5k str,,,,,,,,,,,,,,,10k mâ,,,,,,,,,80 lei

= 1 kg struguri ,,,,,,,,,,0 kg mâncărimi ,,,,,, 8 lei


Câte costa 1 kg mâncărimi =

=> (44- 3x8):5 =

= 20:5= 4 lei /kg mâncărimi

Kg struguri = 8 lei /kg

Kg mâncărimi = 4 lei /kg



Răspuns de Ahmed1985
3
3k st ,,,,,,,,,,,,,5k mâ ,,,,,,,,,, 44 lei /x2 =

6k str,,,,,,,,,,10k mâ,,,,,,,,,,,,,,,,88lei / (-)

5k str,,,,,,,,,,,,,,,10k mâ,,,,,,,,,80 lei

= 1 kg struguri ,,,,,,,,,,0 kg mâncărimi ,,,,,, 8 lei


Câte costa 1 kg mâncărimi =

=> (44- 3x8):5 =

= 20:5= 4 lei /kg mâncărimi

Kg struguri = 8 lei /kg

Kg mâncărimi = 4 lei /kg



Alte întrebări interesante