Pentru 3 kg de struguri si 5 kg de mâncărimi s-au plătit 44 lei,iar pentru 5 kg de struguri si 10 kg de mâncărimi 80 lei.Cat costa un kg de struguri si cat unul de mandarine?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
7
3k st ,,,,,,,,,,,,,5k mâ ,,,,,,,,,, 44 lei /x2 =
6k str,,,,,,,,,,10k mâ,,,,,,,,,,,,,,,,88lei / (-)
5k str,,,,,,,,,,,,,,,10k mâ,,,,,,,,,80 lei
= 1 kg struguri ,,,,,,,,,,0 kg mâncărimi ,,,,,, 8 lei
Câte costa 1 kg mâncărimi =
=> (44- 3x8):5 =
= 20:5= 4 lei /kg mâncărimi
Kg struguri = 8 lei /kg
Kg mâncărimi = 4 lei /kg
6k str,,,,,,,,,,10k mâ,,,,,,,,,,,,,,,,88lei / (-)
5k str,,,,,,,,,,,,,,,10k mâ,,,,,,,,,80 lei
= 1 kg struguri ,,,,,,,,,,0 kg mâncărimi ,,,,,, 8 lei
Câte costa 1 kg mâncărimi =
=> (44- 3x8):5 =
= 20:5= 4 lei /kg mâncărimi
Kg struguri = 8 lei /kg
Kg mâncărimi = 4 lei /kg
Răspuns de
3
3k st ,,,,,,,,,,,,,5k mâ ,,,,,,,,,, 44 lei /x2 =
6k str,,,,,,,,,,10k mâ,,,,,,,,,,,,,,,,88lei / (-)
5k str,,,,,,,,,,,,,,,10k mâ,,,,,,,,,80 lei
= 1 kg struguri ,,,,,,,,,,0 kg mâncărimi ,,,,,, 8 lei
Câte costa 1 kg mâncărimi =
=> (44- 3x8):5 =
= 20:5= 4 lei /kg mâncărimi
Kg struguri = 8 lei /kg
Kg mâncărimi = 4 lei /kg
6k str,,,,,,,,,,10k mâ,,,,,,,,,,,,,,,,88lei / (-)
5k str,,,,,,,,,,,,,,,10k mâ,,,,,,,,,80 lei
= 1 kg struguri ,,,,,,,,,,0 kg mâncărimi ,,,,,, 8 lei
Câte costa 1 kg mâncărimi =
=> (44- 3x8):5 =
= 20:5= 4 lei /kg mâncărimi
Kg struguri = 8 lei /kg
Kg mâncărimi = 4 lei /kg
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă