Matematică, întrebare adresată de jderul, 9 ani în urmă

Pentru 6 kg de cartofi s-au plătit cu 24 de lei mai mult decât pentru 2 kg de cartofi.Cât costă un kg de cartofi?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Utilizator anonim
2
Cat costa un kg de cartofi?
24:(6-2)=24:4=6 lei/kg
Răspuns de alitta
0
6kg - 2kg = 4 kg  inseamna ca 4kg de cartofi        costa 24 lei
                                             1 kg de cartofi va costa 24:4 = 6 lei
Alte întrebări interesante