Pentru 6 kg de cartofi s-au plătit cu 24 de lei mai mult decât pentru 2 kg de cartofi.Cât costă un kg de cartofi?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Cat costa un kg de cartofi?
24:(6-2)=24:4=6 lei/kg
24:(6-2)=24:4=6 lei/kg
Răspuns de
0
6kg - 2kg = 4 kg inseamna ca 4kg de cartofi costa 24 lei
1 kg de cartofi va costa 24:4 = 6 lei
1 kg de cartofi va costa 24:4 = 6 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă