Matematică, întrebare adresată de gabriel102, 9 ani în urmă

Pentru 6kg de mere si 6kg de struguri se platesc 54 de lei . Cat costa 1kg de mere si cat costa 1kg de struguri , daca pretul strugurilor este de 2 ori mai mare decat pretul merelor ???

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de deliadidi04
2
Notam m=mere si s=struguri. 6 kg. m + 6 kg. s = 54 lei 6 kg. s = 2 × 6 kg. m Acum inlocuim ce am aflat in situatia initiala. 6 kg. m + 2× 6 kg. m = 54 lei 6 kg. m+ 12 kg. m = 54 lei 18 kg. m = 54 lei 1 kg. m = 54 lei: 18 1 kg. m = 3 lei 6 kg. s = 2 × 6 kg. m 6 kg. s = 2 × 6 ×3 lei 6 kg. s = 36 lei 1 kg. s = 36 lei : 6 1 kg. s = 6 lei
Răspuns de ramonanyka
4
6 kg struguri+6 kg mere =54 lei
1 kg struguri (în lei)= 2x1 kg mere (în lei)
folosim metoda figurativa 
mere :               I__I__I__I__I__I__I
struguri:            I__I__I__I__I__I__I__I__I__I__I__I__I
observam ca avem 18 segmente in total 
1.cat costa 1 kg de mere ?
54:18=3 lei un kg de mere
2.cat costa 1 kg de struguri ?
2x3=6 lei un kg struguri

verificare : 6x3+6x6=18+36 =54 lei (obsevam ca si pretul a 6 kg de struguri este de 2 ori mai mare decat pretul a 6 kg de mere)
Alte întrebări interesante