Chimie, întrebare adresată de peckiitheshroom, 8 ani în urmă

Pentru a obține acidul sufluric, reacționează trioxidul de sulf cu apă. Ştiind că s-au folisit 500g de apă şi s-au obținut 196g de acid sulfuric, calculați câtă apă este în exces. ​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de patrunjeld55
1

Răspuns:

464 g apa in exces

Explicație:

SO3+H2O=H2SO4

M H2SO4= 98. n=m/M= 196/98=2 moli acid

din ec.r.ch.observam:

1 mol acid/ 2 moli acid=1 mol apa/ x

x= 2 mol apa.

M apa = 18. m= nxM= 2x 18= 36 g apa consumata in reactie

apa in exces: m= 500-36= 464 g

Alte întrebări interesante