Pentru a prepara magiun, Maria a cumpărat trei soiuri diferite de prune. În tabelul de mai jos aveți cantitățile de prune cumpărate și prețul respectiv. II III I 3 kg 2 lei cantitate pret/kg a) Cât a costat un kilogram de amestec de prune? b) Prin preparare, se pierde 40% din cantitatea de prune. Dacă la preparare s-a adăugat 1 kg de zahăr cu prețul 2 lei, care este prețul unui kilogram de magiun? 2 kg 2,5 lei 4 kg 2,25 lei
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns: a). 2,(2) ≈ 2,22 lei; b). 2,(592) ≈ 2,60 lei
Explicație pas cu pas: a). Se calculează media aritmetică ponderată, cu valorile 2; 2,5; 2,25 și ponderile 3; 2; 4.
b). Se află cantitatea rămasă de prune, apoi prețul total, iar la final prețul pentru 1 kg. de magiun (poză atașată).
Anexe:

Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă