pentru o cantină s-au cumpărat 257 kg de cartofi. cât costă întreaga cantitate dacă pentru 9 kg de cartofi se platesc 72 lei? câte kg de pot cumpăra cu 40 lei?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
cât costă un kg de cartofi?
72:9=8 lei
cât costă întreaga cantitatea?
257x8=2056 lei
câte kg se pot cumpăra cu 40 lei?
40:8=5 kg
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă