Pentru ora de sport s-au cumpărat 8 mingi și 4 cercuri care au costat
împreună 80 lei. În altă zi s-au cumpărat 8 mingi și 2 cercuri pentru care s-au
plătit 60 lei.
Află cât costă un cerc.
va rog
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Răspuns:
Metoda comparației :
8 mingi............4 cercuri........... 80lei
8mingi...............2cercuri...........60 lei
2cercuri............20 lei
1) Cât costa un cerc?
20 lei : 2= 10lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă